ABOUT


Monika Mongol je česká módní návrhářka, která se zaměřuje zejména na limitované kolekce se smyslem pro detail a nadčasovost. Minimalistický design rozbíjí charakteristickou výšivkou, v níž se promítá její vášeň k etnickým kmenům a cestování po Asii. Zaměřuje se zejména na střihové řešení šatů pro různé příležitosti, které vnímá jako hlavní prvek v šatníku těch žen, které rády podtrhují svou ženskost designovou elegancí.

Klade důraz na tradiční řemeslné zpracování, kvalitní přírodní materiály a udržitelnost módy - i proto výroba oděvů probíhá v České republice.

 

STORY:

Monika Mongol začínala skoro jako každá malá holka, šitím na panenky. Tvorba oblečení pro ni začala být větší vášní, když našla na půdě starý šlapací stroj a začala přešívat staré věci po babičce.

Následně po absolvování oděvní školy se dala na dráhu módní designérky, kterou vystudovala na VOŠ oděvního designu v Brně a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Od roku 2009 vystupovala pod svým pseudonymem MONGOL, který vznikl náhodně s jejím bratrem a předurčil ji směr její inspirace.

Získala několik  prestižních ocenění pro současné mladé návrháře a účastnila se mnoho módních festivalů jako třeba CODE-MODE, DESIGNSUPERMARKET, SHAPE & VISION, či zahraniční Fashion market v Bruselu. Mohly jste ji několikrát slyšet na Radiu Wave v pořadu Modeschau nebo vidět v mongolské televizi pro Fashion Channel Mongolia.

Za kolekci “MONGOL”, inspirovanou životem nomádů, získala Monika Mongol nejen ocenění v soutěži “Shooting Fashion Star”, ale i grant od Ministertsva ČR, na pracovní cestu do Mongolska. V Mongolsku se jí podařilo navštívit tamní salóny, uspořádat přednášky o své tvorbě, vést workshopy na místních školách a nafotit svoji kolekci, která byla následně otištěna v předním mongolském magazínu GOODALI.

Značka MONGOL se nadále stala její součástí, stejně jako její životní příběh.